O NAS
Co oznaczają kody na etykietach płyt offsetowych firmy Kodak

Etykieta naklejona na pudełku płyt offsetowych zawiera wiele cennych informacji dotyczących rodzaju produktu, wymiarów, sposobu pakowania, itp. W niniejszym artykule przedstawiamy Państwu metodologię oznaczeń stosowaną na etykietach płyt produkowanych przez Kodaka. Na ilustracji poniżej prezentujemy oznaczenie płyty która może wyglądać przykładowo tak:

 

sposób oznaczania płyt Kodaka

 

Pierwszy człon stanowi oznaczenie nazwy płyty (kolor poglądowy – granatowy). Kolory użyte są wyłącznie poglądowo. W oryginale etykieta drukowana jest czarną farbą. Informacja ta podana jest w formie skrótu – który odpowiednio tłumaczymy:

 

     

 

KOD

   

RODZAJ PŁYTY

 

TSP

Kodak Trillian SP

CAP VT

Kodak Capricorn VT

ELXHRO

Kodak Electra Excel HRO

ELXHRL

Kodak Electra Excel HRL

ELECXD

Kodak Electra XD

SON XP

Kodak Sonora XP

DITPGL

Kodak DITP Gold

SWRULT

Kodak Sword Ultra

V PRNT

Kodak Violet Print

VN GLD

Kodak Violet News Gold

TNWGLD

Kodak Thermal News Gold

SON NW

Kodak Sonora News

 

Drugi członstanowi informuje o grubości płyty w setnych częściach milimetra (kolor poglądowy – czarny). Płyty wystepują standardowo w grubościach: 15 [0,15 mm]; 30 [0,30 mm]; 40 [0,40 mm]. Na specjalne zamówienia klientów Kodak produkuje także płyty: 20 [0,20 mm] oraz 50 [0,50 mm].

Trzeci człon  to wymiar płyty w milimetrach (kolor poglądowy – czerwony). W oznaczeniach zawsze najpierw jest bok krótszy a drugi – bok dłuższy płyty. Rozmiary obejmują zarówno płyty standardowe jak i nietypowe. Pełne portfolio produktów płytowych Kodaka znajduje się w sekcji OFERTA naszej strony.

Czwarty człon (kolor poglądowy – brązowy) informuje o zastosowaniu płyty odpowiednio:

 

OZNACZENIE

ZASTOSOWANIE

M

Płyta arkuszowa

L

Płyta na maszyny rolowe (WEB-owa). Aluminium walcowane wzdłuż krótszego boku płyty.

S

Płyta na maszyny rolowe (WEB-owe). Aluminium walcowane wzdłuż dłuższego boku płyty.

 

Piąty człon nazwy informuje o perforacji płyty lub jej braku (kolor poglądowy – zielony). Płyty perforowane kodak oznacza symbolem P100 lub P138 (perforacja wzdłuż dłuższego boku płyty – maszyna Romayor). Oznaczenie SE00 to płyta bez perforacji (zdecydowana większość produktów Kodaka).

Szósty człon to kod aluminium z którego jest wykonana płyta (kolor poglądowy – czerwony). Może to być liczba 2 lub 0.

Siódmy człon to ilość płyt w opakowaniu jednostkowym (kolor poglądowy – czarny). Są to ilości wyrażone w sztukach. Płyty Kodaka są pakowane odpowiednio: 10, 30, 50, 100, 300, 600, 900, 2000, 2600 i 4000 sztuk.

Ósmy człon to rodzaj opakowania (kolor poglądowy – granatowy). P1 oznacza pojedynczą paczkę (zawierającą od 10 do 100 płyt) a U1 kontener płytowy (zawierający najczęściej od 300 do 4000 płyt).

Ostatni – dziewiąty człon – to kod fabryki w której płyty powstały (kolor poglądowy – jasnobrązowy). Są trzy oznaczenia odpowiednio: O – Osterode w Niemczech, L – Leeds w Wielkiej Brytanii, S – Sofia w Bułgarii.

Jeżeli spotkacie się Państwo z produktem np:

SON XP 30 0820 1020 M SE002 0030 P1 O

 

to będziecie wiedzieć że jest to: Kodak Sonora XP o grubości 0,30 mm i wielkości 820x1020 milimetrów do zastosowania na maszynie arkuszowej, bez perforacji, pakowanej po 30 sztuk w pudełko kartonowe i została wyprodukowana w fabryce Kodaka w Osterode.

Jednym słowem – nie taki diabeł straszny...