Na czym polega praca introligatora?

Kategoria: Blog

unitek

Między drukarnią a sklepową półką jest jeszcze jedno miejsce, w którym książka lub inny produkt poligraficzny musi spędzić trochę czasu, aby nabrać ostatecznego kształtu i wyglądu. Tym miejscem jest dział zajmujący się oprawą introligatorską.

 

Ostatnim etapem w procesie poligraficznym jest obróbka i oprawianie wyrobów drukarskich i w efekcie stworzenie z nich gotowego produktu, np. książki, plakatu, notesu czy kalendarza. To właśnie zadanie introligatora, który przy pomocy specjalnych maszyn i narzędzi takich jak drut introligatorski, zamienia druki w postaci arkuszy i zwojów, w produkt gotowy do wystawienia na półce w księgarni. Kartki mogą być sklejane bądź zszywane, ta druga metoda gwarantuje większą trwałość produktu. Częstym materiałem używanym do produkcji broszur jest drut introligatorski.

Choć procesy te są w dużej mierze zautomatyzowane, nie da się całkiem zastąpić pracy człowieka. Na tym etapie kształtuje się końcowy wygląd produktu poligraficznego.

Przykładowe prace introligatorskie

 

W zależności od rodzaju oprawianego produktu poziom skomplikowania pracy introligatora będzie różny. W przypadku produkcji plakatów podstawową czynnością jest krojenie. Mniejsze elementy, jak na przykład etykiety, wymagają zazwyczaj wykrawania czy też lakierowania. Więcej pracy należy włożyć w wykonanie pudełek, gdzie konieczne będzie  również bigowanie, składanie i klejenie. Najtrudniejsza i najbardziej skomplikowana jest produkcja opraw o małym nakładzie czy też całkiem wyjątkowych. Misterna praca wymaga mnóstwa cierpliwości oraz użycia wielu specjalistycznych narzędzi. Efekt jednak jest tego wart.