Druk offsetowy i cyfrowy – czym się różnią i który wybrać?

Kategoria: Blog

rodzaj druku

Obecnie mamy na rynku poligraficznym dwa najpopularniejsze rodzaje wydruku – cyfrowy oraz offsetowy. Decyzja o wyborze jednego z nich zależy przede wszystkim od naszych potrzeb oraz planowanego nakładu druku.

 

Wykonanie

 

Niezwykle wygodny i praktyczny druk cyfrowy charakteryzuje się tym, że dane do niego dostarczane są elektronicznie, a cały proces odbywa się bezpośrednio – bez konieczności użycia formy drukarskiej. To umożliwia szybką realizację zamówienia, ale koszt wraz ze wzrostem nakładu zmaleje tylko nieznacznie.

Druk offsetowy trwa znacznie dłużej. W tym wypadku stosuje się specjalne matryce drukarskie, których przygotowanie zwiększa koszty druku.

Zastosowanie

 

Druk cyfrowy zastosujemy przede wszystkim w sytuacjach, kiedy nakład jest mały i zależy nam na krótkim czasie realizacji zlecenia. Idealne prace do druku cyfrowego to plakaty, wizytówki, zaproszenia imienne, różnego rodzaju druki akcydensowe.

W takich przypadkach druk ten jest najbardziej opłacalny i w większości wypadków spełni nasze oczekiwania co do jego jakości. Nie ma kosztów przygotowania płyt offsetowych. Należy zaznaczyć że druk cyfrowy umożliwia także druk spersonalizowany, tz. każdy egzemplarz pracy może być inny. Dobrym przykładem druku spersonalizowanego mogą być zaproszenia imienne.

Jeśli jednak myślimy o wysokim nakładzie, to zarówno z perspektywy jakościowej, jak i finansowej, lepszy będzie druk offsetowy. Tutaj przykładami są książki, foldery, katalogi, magazyny, czasopisma itp.

Ten sposób druku wskazany jest również w przypadku produkcji opakowań do całej gamy produktów, od żywności po kosmetyki, lekarstwa, chemię użytkową i wiele innych. W nakładach kilku tysięcy druk offsetowy będzie tańszy od cyfrowego.