Farby Sun Chemical

Kategoria: Blog

koła z farbą

Farba offsetowa to rodzaj farby drukowej stosowanej w maszynach poligraficznych, które drukują w technice offsetowej. Podstawowym nośnikiem barwy owych farb są pigmenty i laki, natomiast spoiwo to żywice i modyfikowane oleje (mineralne lub roślinne).

Sun Chemical jest światowym liderem produkcji farb oraz pigmentów dla całego świata druku. Z rocznym obrotem 4 miliardów dolarów, Sun Chemical w ponad 300 zakładach na całym świecie zatrudnia około 12 tysięcy pracowników.

Sun Chemical to część japońskiego koncernu chemicznego DIC (dawniej Dainippon Ink and Chemicals). Historia firmy sięga 1818 roku. Przez prawie 200 lat działalności, SCH rozwijała się nie tylko wewnątrz swojej struktury, ale także na drodze przejmowania innych firm i marek, np. Coates Lorilleux, HARTMANN, Grafisk Faerg, Usher Walker, Gibbon, Prisma czy Swale.

W Polsce Sun Chemical Sp. z o.o. działa od 1994 roku. W chwili obecnej zatrudnia 72 osoby, a roczny obrót sięga ponad 150 milionów złotych. Od 2003 roku główną siedzibą firmy jest nowoczesny zakład wraz z kompleksem biurowym w podwarszawskich Markach.

Sun Chemical Polska stanowi część regionu CEE – Europy Środkowej i Wschodniej z siedzibą w Wiedniu.

Produkowane przez firmę serie farbowe do zastosowań w druku offsetowym sprawdzają się w szerokim zakresie produkcji poligraficznej (od druku dziełowego po skomplikowane opakowania drukowane na trudnych podłożach).

Podczas targów ExpoPrint Latin Americas, które miały miejsce od 16 do22 lipca 2014 roku w brazylijskim São Paulo, firma Sun Chemical zaprezentowała swe wszechstronne portfolio rozwiązań, przeznaczonych dla drukarń akcydensowych, prasowych. Jak zapewnia producent, rozwiązania te pozwalają zwiększyć wydajność parku sprzętowego, sprostać proekologicznym oczekiwaniom rynku oraz realizować najwyższej jakości prace, przy maksymalnej prędkości maszyn drukujących. Wśród promowanych przy tej okazji produktów Sun Chemical znalazły się m.in. liczne farby do offsetowego druku arkuszowego (z powodzeniem stosowane przez zakłady poligraficzne z Europy i Ameryki Północnej) oraz rozwiązania do druku publikacyjnego, umożliwiające wykorzystywanie ulepszonych papierów i innych podłoży.

W centrum uwagi zwiedzających stoisko firmy znalazła się seria farb drukarskich SunLit, przeznaczona na rynek produkcji akcydensowej. Ich receptura uwzględnia relatywnie wysoki udział surowców odnawialnych, co jest zbieżne z realizowaną od lat przez Sun Chemical polityką zrównoważonego rozwoju. Każda z nich jest też zgodna ze standardem ISO 12647:2.

SunLit Triumph Max

Farby drukarskie SunLit Triumph Max to farby stworzone z myślą o akcydensowym druku arkuszowym. Ich receptura jest dostosowana do wysokiej prędkości maszyn, dzięki czemu zapewnia właściwą odporność na ścieranie, także przy zastosowaniu różnych podłoży. To z kolei zwiększa wydajność i niezawodność produkcji. Farby te umożliwiają szybkie osiąganie odbitek nakładowych (w zakresie kolorystyki), redukują ilość makulatury rozruchowej, zapewniają stabilność procesu drukowania. Przy aplikowaniu tworzą odporną na ścieranie warstwę, która odpowiednio przylega zarówno do podłoży niepowlekanych, jak i matowych. Wydajny proces schnięcia powoduje, że wydruki nie łamią się podczas dalszego ich wykańczania, pozwalając na sprawną i efektywną oprawę.

SunLit Diamond

Prezentowane podczas targów farby SunLit Diamond umożliwiają redukcję, odkładających się na cylindrach drukujących oraz systemach prowadzenia papieru, zanieczyszczeń. Efektem tego jest rzadsze ich czyszczenie. W rezultacie Klient oszczędza pieniądze unikając zbędnych strat na papierze, zwiększając wydajność działań oraz eliminując typowe wyzwania związane z drukowaniem po obu stronach arkusza z dużą prędkością.

Farby SunLit Diamond znajdują zastosowanie w maszynach offsetowych o różnych formatach, zapewniają właściwe efekty druku na różnego rodzaju podłożach papierowych i kartonowych, wykorzystywanych w produkcji akcydensowej. Można zatem zastosować jedną serię farb we wszystkich maszynach, co naturalnie daje efekt zredukowanej ilości magazynowanych farb, eliminacji konieczności mycia maszyn pomiędzy poszczególnymi zleceniami oraz ich sprawniejszej realizacji. Efekt końcowy to zredukowana przestrzeń magazynowa, a co za tym idzie oszczędności finansowe.

SunLit Exact PSO

Ta seria farb procesowych (cztery bazowe kolory CMYK), została zaprojektowana z myślą o wszystkich typach arkuszowych maszyn offsetowych, także tych wyposażonych w system odwracania arkusza. Jak zapewnia Sun Chemical, umożliwiają one druk z najwyższą jakością, są dedykowane na rynki publikacyjny, akcydensowy oraz opakowaniowy. Farby drukarskie SunLit Exact PSO zapewniają – zdaniem producenta – wysoką stabilność procesu drukowania (zachowując wysokie prędkości i znakomitą reprodukcję punktów rastrowych).

Zaznaczmy, że produkty Sun Chemical spełniają szereg rygorystycznych norm oraz kryteriów czystości i wymagań związanych z przepisami wykonawczymi (rozporządzeniami, rezolucjami Rady Europejskiej, dyrektywami UE), m.in.:

  • Oświadczenie dot. zawartości metali ciężkich,
  • Zestawienie ogólnych przepisów wykonawczych dot. farb drukarskich i lakierów,
  • Oświadczenie dot. możliwości stosowania do opakowań na artykuły spożywcze(SunLum),
  • Oświadczenie dot. możliwości stosowania do opakowań na artykuły spożywcze (Liquid Ink and Coating Products),
  • Deklaracja REACH.

Warto współpracować ze społecznie odpowiedzialnym partnerem biznesowym! Dla SunChemical: „Bycie odpowiedzialnym to dla nas nie tylko spełnianie wszystkich wymogów formalnych i prawnych, ale również dobrowolne zaangażowanie w inwestycje, zasoby ludzkie, ochronę środowiska i relacje z całym otoczeniem rynkowym”. Warto nad tym pracować!