Prepress – dlaczego tak ważna jest faza przygotowania druku?

Kategoria: Blog

prepress

 

Proces poligraficzny składa się z kilku etapów. Pierwszy i niezwykle istotny jest prepress, czyli etap technologicznego przygotowania produkcji. Na czym polega i jaki ma wpływ na efekt końcowy?

 

Zacząć należy od tego, że dobranie odpowiednich narzędzi, oszacowanie czasu i kosztów realizacji całego projektu to podstawy, bez których drukowanie na dużą skalę nie jest możliwe. Wszystkie te czynności wykonuje się w ramach fazy przygotowawczej druku. Na tym etapie najbardziej liczy się udział doświadczonego i wykwalifikowanego pracownika, który zaplanuje całą produkcję i wykona niezbędną dokumentację technologiczną. Od jego pracy zależeć będzie termin wykonania, koszt, a także jakość produktu finalnego. Etap przygotowawczy jest bardzo ważny i należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich materiałów i maszyn poligraficznych.

 

Technologiczne przygotowanie druku

 

Specjalistyczne przygotowanie produkcji opiera się na kilku najważniejszych czynnościach. Poligraf musi określić specyfikę konkretnego produktu i na jej podstawie wybrać materiały, jakie zostaną użyte do produkcji. Należy również określić sposób, technologię wykonania produktu oraz maszyny, które zostaną użyte do realizacji zamówienia. Dzięki temu możliwe jest oszacowanie kosztów oraz podanie terminu realizacji. Prepress pomaga unikać wszelkich błędów technicznych w procesie produkcyjnym i jest podstawą dalszych etapów. Odpowiednie przygotowanie ułatwia pracę poligrafa i daje Klientowi gwarancję najwyższego standardu świadczonych usług.