Produkcja poligraficzna i jej etapy – garść niezbędnych informacji

Kategoria: Blog

drukarnia

 

Słowem poligrafia określa się cały proces produkcyjny, którego częścią jest drukowanie. Książki, gazety czy też opakowania powstają trochę dłużej niż się wydaje. Czym właściwie jest proces poligraficzny, jak wygląda i na jakie etapy się dzieli?

 

Poligrafię, w wolnym tłumaczeniu z języka greckiego, można nazwać „wielokrotnym pisaniem”. Bardziej precyzyjnie słowo to oznacza dziedzinę techniki, która zajmuje się produkcją druku i obejmuje przygotowanie form drukowych (szablony tekstów i rysunków) oraz wykonywanie kopii. Produkty poligraficzne to nie tylko gazety, książki albo ulotki ale też zaproszenia, wizytówki czy opakowania. Jak się okazuje, profesjonalna produkcja poligraficzna to coś więcej niż samo drukowanie.

 

Etapy procesu poligraficznego

 

Wyróżniamy trzy podstawowe etapy powstawania produktu poligraficznego. Pierwszym jest tzw. prepress, czyli faza przedprodukcyjna, która obejmuje przygotowanie projektu, skład tekstu i grafiki, obróbkę zdjęć. Proces ten kończy naświetlanie płyt offsetowych i wykonanie odbitek próbnych.

Określa się wtedy również, w jaki sposób zamówienie będzie realizowane i jakie maszyny zostaną do tego użyte.

Etap drugi określany jest jako press i oznacza samo drukowanie. Duże przedsiębiorstwa drukarskie przy użyciu profesjonalnych maszyn i materiałów poligraficznych oferują druk konwencjonalny (offsetowy) lub cyfrowy, w zależności od potrzeb i preferencji Klienta. Ostatnim etapem jest postpress, czyli prace wykończeniowe takie jak wykrawanie, rozcinanie oraz obróbka introligatorska. Etap ten także obejmuje pakowanie gotowych wyrobów.