Urządzenia i materiały firmy Kodak

Kategoria: Blog

materiały

George Eastman, współtwórca marki Kodak, to jedna z pierwszych osób, której udało się wyprodukować na masową skalę płyty fotograficzne. W 1888 roku skonstruował i dostarczył światu przenośny model aparatu, dzięki któremu wcześniej skomplikowany i zarezerwowany dla wąskiej grupy specjalistów proces, stał się dostępny prawie dla każdego. Marzył i dążył to tego, aby fotografia była „tak wygodna w użyciu, jak ołówek”. Dzięki staraniom firmy Kodak, obecność obrazów w codziennym życiu ludzi w dalszym ciągu ewoluuje. Firma plasuje się na czołową korporację międzynarodową, a jej marka jest rozpoznawalna niemal w każdym zakątku świata.

Początkowa faza rozwoju firmy Kodak to branża fotograficzna, jednak w bardzo szybkim tempie rozszerzyła ona swoją działalność na pola związane z mechaniką, optyką, produkcją chemiczną, działalnością bankową i finansową. Rozwój firmy był niezwykle prężny, w roku 1927 koncern zatrudniał 20 000 osób w USA i filiach na terenie całego świata.

Z biegiem lat Kodak zajął się także produkcją innowacyjnych urządzeń i materiałów dla przemysłu poligraficznego. Obecnie produkuje naświetlarki do płyt dla przygotowalni offsetowych i flexograficznych, systemy druku cyfrowego, głowice drukujące, oprogramowanie sterujące przepływami pracy w drukarni oraz paletę materiałów, m.in. płyty offsetowe, chemikalia, itd.

Obecnie firma jest światowym liderem w produkcji naświetlarek do płyt mających zastosowanie we wszystkich dziedzinach produkcji poligraficznej. Począwszy od akcydensu, książek i opakowań, aż po gazety.

Oprócz formatów i produktywności, naświetlarki Kodaka charakteryzują się stosowaniem nowatorskich technologii: dynamiczny Autofocus, Kodak SQUAREspot oraz kompensacją temperatury podczas naświetlania płyty.
Technologia Kodak SQUAREspot stosowana jest w urządzeniach:

  • Kodak Magnus 400 III Quantum V
  • Kodak Trendsetter 400 – wszystkie modele
  • Kodak Magnus 800 – wszystkie modele
  • Kodak Magnus VLF Quantum
  • Kodak Magnus XLF 80 Quantum

Cechą technologii „Dynamiczny Autofokus” – unikatową w skali światowej – jest zastosowanie systemu ciągłego ogniskowania wiązki laserowej w trakcie ekspozycji płyty (dynamic autofocus). Zapewnia to właściwe uformowanie elementów drukujących, nawet w obliczu przypadku miejscowych zmian grubości warstwy promienioczułej lub podłoża eksponowanych płyt. Dynamiczny Autofokus umożliwia dokładne, powtarzalne naświetlanie, automatycznie korygując zmienną grubość płyt lub podłoża.

Dalszy rozwój firmy

We wrześniu 2015 roku, na targach Graph Expo w Warszawie, Kodak przedstawił swoje najnowsze osiągnięcia – płyty termiczne (Electra Max) oraz nowe urządzenie – naświetlarkę CtP Trendsetter Q2400/Q3600.

Trendsetter Q2400/Q3600 bazuje na wspomnianej wcześniej technologii Kodak SQUAREspot. Urządzenie oferuje wysoką dokładność reprodukcji niezależnie od wrażliwości emulsji, zmiennych parametrów wywoływania czy mocy lasera. Wyższa wydajność pozwala na redukcję niezbędnego do naświetlania zużycia energii aż o 27%. Mniejsza ilość powtórnych naświetleń i mniej czasu potrzebnego na korygowanie zmiennych parametrami wywoływania, to redukcja całkowitych kosztów użytkowania.

Wprowadzając na rynek Trendsetter Q2400/Q3600, firma Kodak potwierdziła swoje zaangażowanie w tworzenie innowacyjnych rozwiązań z zakresu CtP. Dzięki zastosowaniu m.in. płyt o powiększonym formacie (ich zakres wynosi tu od 394 x 394 mm do 1600 x 2083 mm), naświetlarka umożliwia zwiększenie wydajności całego działu prepress. Urządzenie jest bardzo wszechstronne – obsługuje płyty w różnych formatach, od 2-stronicowego do VLF. Może również znaleźć zastosowanie przy wykonywaniu, przeznaczonych do produkcji opakowań i wielu innych rodzajów aplikacji – form drukowych, wymagających zastosowania płyt wielkoformatowych. Może być również traktowane jako system zabezpieczający produkcję i wspomagający pracę w pełni zautomatyzowanych naświetlarek.

Kompatybilność z płytami termicznymi Electra Max i bezprocesowymi Kodak Sonora XP czyni je rozwiązaniem w jeszcze większym stopniu proekologicznym. Wspomniane płyty pozwalają na częściowe lub całkowite wyeliminowanie z procesu produkcji form drukowych: chemii, energii elektrycznej, wody, odpadów oraz wolnych związków organicznych.

Warto zauważyć, że Trendsetter Q2400/Q3600 już teraz znajduje się w programie sprzedażowym firmy Kodak na całym świecie.

Jak mówi prezes Print Systems Division i Senior Vice President w firmie Eastman Kodak – Brad W. Kruchten – „Współczesna technologia umożliwia nie tylko zwiększenie konkurencyjności działań, ale też ich proekologiczności (…) Wspieramy naszych klientów w ich dążeniach do osiągnięcia dwóch ww. celów, dostarczając najwyższej jakości rozwiązania, kluczowe dla rozwoju ich biznesów. Kieruje nami dążenie do ciągłego zwiększania wydajności i przyjazności dla środowiska naturalnego, zapoczątkowane przez nasz pierwszy program recyklingu srebra używanego do produkcji filmów kinematograficznych w latach 20. ubiegłego stulecia. Także dziś jesteśmy wierni tym zasadom, prezentując „holistyczne” podejście, uwzględniające oferowanie rozwiązań o wyższej wartości dodanej, wydajności oraz proekologiczności”.

Warto iść tą drogą!