Płyty offsetowe

Kategoria: Blog

media

Płyta offsetowa to najprościej mówiąc forma drukowa w druku offsetowym, która ma postać cienkiej blachy aluminiowej. Płytę tę zakłada się ją na cylinder formowy. Miejsca zadruku (czyli inaczej mówiąc obraz drukowy) na płycie offsetowej są uzyskiwane w procesie fotochemicznym poprzez naświetlenie negatywowe blachy na naświetlarce (technologia CtP) lub kopioramie (technologia CtF). Uzyskane miejsca naświetlone się wytrawia, aby mogły przekazywać farbę w procesie druku.

Stosowane obecnie płyty offsetowe są presensybilizowane (tzn. wstępnie uczulone). Cechą odróżniającą je od wcześniej stosowanych form drukowych do offsetu jest fakt wstępnego pokrycia ich warstwą światłoczułą – najczęściej specjalnie przygotowaną blachą aluminiową o grubości od 0,1 do 0,3 mm. Tak przygotowana płyta nadaje się do naświetlania i wywoływania bezpośrednio po wyjęciu z opakowania i nie wymaga przed użyciem w drukarni wykonywania skomplikowanych procesów związanych z przygotowywaniem emulsji.

Światowym liderem w dziedzinie produkcji płyt do druku CtP jest firma Kodak, która stworzyła w 1995 roku technologię CTP i do dziś dostarcza szereg innowacyjnych rozwiązań cyfrowych.

Warto nadmienić, że wraz z nadejściem technologii CtP zniknęło wiele zmiennych, które były powiązane z procesami naświetlania filmu oraz płyt, nie wszystkie z nich zostały jednak wyeliminowane całkowicie.

Płyty offsetowe Kodaka możemy podzielić na:

  • Termiczne CtP – Electra XD, DITP Gold
  • Termiczne CtP odporne na farby UV – Trillian SP, Sword Ultra
  • Gazetowe CtP – Violet News, ThermalNews Gold
  • Fotopolimerowe CtP – Violet Print, Libra VP
  • Termiczne CtP bezprocesowe – Sonora XP

Największa innowacją ostatnich lat było wprowadzenie na rynek płyt bezprocesowych. Obecnie korzysta z nich ponad 1800 przedsiębiorstw z całego świata, w tym również coraz większe grono drukarń offsetowych w Polsce.

Płyty offsetowe bezprocesowe Sonora

Dobre przyjęcie płyt bezprocesowych Sonora jest związane z płynącymi z ich stosowania wieloma korzyściami zarówno ekologicznymi, jak i ekonomicznymi. Eliminacja procesu wywoływania wpływa na obniżenie ilości zużytej energii, wody i generowanych odpadów, przy czym zachowana zostaje dotychczasowa wydajności i jakości drukowania.

W roku 2014, na rynku północnoamerykańskim, obejmującym USA i Kanadę, liczba użytkowników płyt bezprocesowych wzrosła aż o 400%. Wśród firm, które zdecydowały się na stosowanie tego rodzaju płyt znaleźli się zarówno zupełnie nowi Klienci, jak też ci, którzy zdecydowali się na przejście z innych płyt bezprocesowych – Kodak Thermal Direct. Było to wykonalne dzięki inwestycjom związanym z nową linią produkcyjną w zakładach Columbus w stanie Georgia, jak również w chińskim Xiamen (modernizacja w 2014 roku). Wszystkie te działania sprzyjają wychodzeniu naprzeciw zapotrzebowaniu ze strony odbiorców z rynku azjatyckiego.

W Europie rok 2014 przyniósł 200% przyrost użytkowników płyt Sonora. Wśród ich użytkowników znalazły się m.in. drukarnie z Polski, specjalizujące się w produkcji akcydensowej, dziełowej i opakowaniowej.

W roku 2014 firmie udało się także zwiększyć swoją obecność i wdrożyć płyty Sonora u kilku jej strategicznych klientów z rynku Ameryki Łacińskiej. Bezprocesowe płyty akcydensowe Sonora XP i gazetowe Sonora News stanowiły w 2014 roku ok. 35% całej sprzedaży materiałów eksploatacyjnych Kodak w tym regionie świata.

Płyta termiczna Kodak Electra Max

Rok 2015 przyniósł kolejną nowość w ofercie firmy Kodak. Podczas wrześniowych targów Graph Expo 2015 w Chicago firma Kodak zaprezentowała i wprowadziła do swojej oferty kolejne już proekologiczne rozwiązanie – termiczną płytę offsetową Kodak Electra Max.

Jak zapewnia producent – Płyta Electra Max oferuje optymalne właściwości dla drukarni offsetowych: wysoką odporność na środki chemiczne, możliwość realizacji dużych nakładów bez konieczności wypalania, kompatybilność z rastrami: 10-mikronowym FM (stochastycznym) i AM o liniaturze 450 lpi. Duża wszechstronność prezentowanego modelu pozwala na zastosowanie go w różnych środowiskach produkcyjnych: offsetowym druku opakowań, produkcji zwojowej, offsetowym druku akcydensowym oraz przy wykonywaniu bardziej wymagających prac, w których wykorzystuje się technologię UV bądź H-UV. Do finalnej obróbki płyty potrzebna jest niewielka ilość wywoływacza, a wysokie nakłady możliwe są do realizacji pomimo braku wstępnego wygrzewania. Powyższe argumenty sprawiają, że płyta Electra Max jest – jak twierdzi Kodak – optymalnym wyborem dla drukarni, które szukają wyższej wydajności i ograniczenia wpływu na środowisko naturalne.

Firma Kodak po raz kolejny potwierdza swoje zaangażowanie w tworzenie innowacyjnych rozwiązań z zakresu CtP – zastosowanie m.in. płyt o powiększonym formacie (zakres od 394 x 394 mm do 1600 x 2083 mm).

Warto zauważyć, iż obie płyty (Sonora XP oraz Electra Max) pozwalają na zupełne lub częściowe wyeliminowanie z procesu produkcji form drukowych: chemii, wody, energii elektrycznej, odpadów oraz wolnych związków organicznych.

Co najważniejsze – zaprezentowane po raz pierwszy na targach Graph Expo 2015 płyty Electra Max były dostępne na rynku europejskim już w 4. kwartale roku 2015, zaś w obu Amerykach – na początku roku 2016.

Będziemy testować i wdrażać!